Anoreksja to bardzo nieprzyjemna i śmiertelna choroba, która pozbawia człowieka zdolności do normalnego postrzegania jedzenia, a nawet unikania zapachu jedzenia. Jeśli chodzi o anoreksję seksualną, sprawy są trochę prostsze, ale to nie neguje faktu, że anoreksja seksualna wcale nie jest chorobą.

Co to jest anoreksja seksualna?

Anoreksja seksualna to brak popędu seksualnego, unikanie intymności. Często można go pomylić z aseksualnością lub okresem, w którym osoba po prostu nie chce seksu (zdarza się to każdemu). Anoreksja seksualna może być wynikiem ciężkiej traumy po znęcaniu się, serii odrzuceń lub traumatycznego zerwania. Również przedstawiciele religii, w których obowiązują surowe zakazy seksualne, mogą być podatni na tę chorobę. Jednak anoreksja seksualna jest prawdziwym problemem, z którym mogą się zmierzyć dosłownie wszyscy (tak, zarówno mężczyźni, jak i kobiety).

Jak psychologowie postrzegają problem anoreksji seksualnej?

Temat dotyczy nie tylko interakcji partnerów podczas stosunku płciowego, ale czegoś znacznie głębszego. Jedzenie i seks są aspektami przyjemności cielesnej, więc można twierdzić, że anoreksja seksualna to stan, w którym dana osoba ma problemy z odczuwaniem swojego ciała, zwłaszcza poprzez przyjemność, której towarzyszy niepokój. Zatem jest zakazem otrzymywania miłości, uwagi, przyjemnych doznań poprzez cielesność. Anoreksja seksualna nie ma zewnętrznych objawów, w przeciwieństwie do jedzenia. Osoby, które spotkały się z podobnym stanem, rzadko o tym mówią. Czasami brak pożądania seksualnego jest postrzegany, jako norma, czasami wstyd utrudnia sformułowanie problemu. W niektórych przypadkach brak potrzeby seksu nie jest nawet dostrzegany, ale kryje się za innymi sprawami (zatrudnienie, wychowywanie dzieci itp.). Dla niektórych anoreksja seksualna występuje na tle zmęczenia erotycznego. Mężczyzna lub kobieta, którzy w przeszłości prowadzili aktywne życie seksualne, próbowali różnych technik, postaw i gier, przeszli przez setki partnerów i z czasem mogą stracić zainteresowanie seksem z powodu jego rutyny i braku różnorodności.

Objawy anoreksji seksualnej

  • Unikanie seksu. Dlatego nie ma długotrwałych relacji. A jeśli powstanie jakiś związek, to anorektyk znajdzie milion powodów, by nie doszło do seksu.
  • Seks wydaje się brudny i okrutny.
  • Po seksie anorektyk źle się czuje. Jeśli za każdym razem po seksie odczuwane są wyrzuty sumienia i obwinianie siebie (lub swojego partnera) za to, co się stało, jest to objaw anoreksji seksualnej.
  • Nie ufanie środkom antykoncepcyjnym, powstaje przekonanie, że nie ochronią one przed chorobami przenoszonymi drogą płciową lub ciążą.Taki strach może w zasadzie zniechęcić pragnienie uprawiania seksu.
  • Anorektyk nie przeżyje odrzucenia, więc nawet nie próbuje inicjować seksu.
  • Nie lubi rozmawiać o intymności ani słuchać o niej od innych. Nie zawsze wskazuje na anoreksję seksualną, ale w połączeniu z innym objawem może być wskazówką.

Trudno nazwać anoreksję seksualną czymś niebezpiecznym, ale jeśli zauważy się objawy, warto udać się do psychologa. Z takimi problemami bardzo trudno sobie poradzić w pojedynkę, a życie pełnią życia jest generalnie niemożliwe. Anoreksja seksualna może być jednym z objawów zaburzenia obsesyjno-kompulsywnego, kiedy dana osoba musi zachować sterylność ciała i otoczenia. Jest to również zmieszane ze strachem przed zachorowaniem, pomimo szerokiego i różnorodnego wyboru nowoczesnych środków antykoncepcyjnych.

Jak leczyć anoreksję seksualną?

Należy zająć się anoreksją seksualną, podobnie jak każdą inną formą zaburzeń seksualnych. Przez dość długie istnienie tej dolegliwości seksuolodzy od dawna nauczyli się radzić sobie z apatią w łóżku, mając w swoim arsenale cały zestaw środków terapeutycznych dla tych, którzy nie są zadowoleni z seksu. Tym, którzy wciąż mają siłę, aby samodzielnie analizować sytuację i identyfikować narodziny lęku przed intymnością w sobie, zalecają zastanowienie się nad zróżnicowaniem różnych aspektów ich życia. Niedopuszczalne jest, aby praca lub inna działalność (gospodarstwo domowe, biznes, rodzina) zajmowała cały wolny czas danej osoby. Jednak najważniejszą rzeczą, jest to, aby nie zapominać, że seks jest to nie tylko kanał do poczęcia dziecka, ale także, jako jeden ze sposobów naturalnego odprężenia i terapii stresowej.

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *