Opóźniony wytrysk to zaburzenie seksualne charakteryzujące się przedłużającym się brakiem orgazmu i wytrysku na tle pewnej, niezaburzonej erekcji. Jest to najmniej zbadana forma zaburzeń orgazmu.To zaburzenie wytrysku jest dość rzadkie u 3% mężczyzn.

Co to jest opóźniony wytrysk?

Nie ma jasnych kryteriów, według których można określić patologiczne opóźnienie wytrysku. U większości mężczyzn stosunek trwa od 4 do 10 minut. Opóźniony wytrysk można zdiagnozować, jeśli orgazm nie występuje dłużej niż 25-30 minut. Zaburzenie może być pierwotne (trwająca przez całe życie) i wtórne (nabyte), sytuacyjne lub trwałe. Pierwotny wytrysk opóźniony jest wykrywany od momentu rozpoczęcia aktywności seksualnej, wtórny objawia się już w trakcie intymnych relacji. W pewnych okolicznościach występuje opóźnienie sytuacyjne, na przykład:

 • Zmęczenie
 • Napięcie emocjonalne
 • Nieatrakcyjny partner
 • Brak orgazmu podczas seksu waginalnego.

Ciągły, opóźniony wytrysk jest charakterystyczny w każdych warunkach, niezależnie od środowiska, partnera i stopnia pobudzenia. Istotnym czynnikiem determinującym potrzebę korekty zaburzenia jest niezadowolenie mężczyzny. Wiele z nich jest dumnych z tego, że potrafią przetrwać przez długi czas i jest całkiem zadowolonych ze swojego życia seksualnego. Niektórzy wręcz przeciwnie, są wyczerpani i poirytowani przedłużającym się stosunkiem seksualnym, starają się ich unikać, a czasem zupełnie odmawiają nawiązywania relacji intymnych. Z powodu problemów z wytryskiem powstają kompleksy, zarówno u samego mężczyzny, jak i u jego partnerki. Niektóre kobiety uważają, że dzieje się tak z powodu braku seksapilu. W parze pojawiają się konflikty, zaniedbania, narasta wzajemna irytacja. W takim przypadku konieczne jest ustalenie przyczyny opóźnienia wytrysku i rozpoczęcie odpowiedniej terapii.

Przyczyny opóźnionego wytrysku

Istnieją dwa główne mechanizmy rozwoju opóźnionego wytrysku: organiczny i psychogenny. W pierwszym przypadku zaburzenia są spowodowane patologiami fizycznymi, w drugim problemami psychologicznymi. Opóźniony wytrysk pochodzenia organicznego może być wywołany przyczynami neurologicznymi i anatomicznymi.

Pierwsza grupa zaburzeń jest sprowokowana przez następujące czynniki:

 • Cukrzyca (zaburzona wrażliwość zakończeń nerwowych).
 • Uraz rdzenia kręgowego (uszkodzenie ośrodków rozrodczych układu nerwowego).
 • Stwardnienie rozsiane (uszkodzenie błon włókien nerwowych).
 • Zabieg chirurgiczny prostaty (uszkodzenie wiązek nerwowo-naczyniowych).
 • Sympatektomia (wycięcie pni nerwowych w celu leczenia nadmiernej potliwości).
 • Limfadenektomia okołowrotna (usunięcie węzłów chłonnych na poziomie pępka).

Powyższe czynniki mogą powodować zaburzenie wrażliwości żołędzi prącia, zmniejszenie doznań podczas seksu, co powoduje opóźniony wytrysk.

Inne czynniki to:

 • Nieprawidłowości w rozwoju narządów płciowych
 • Zaburzenia przewodnictwa nerwowego po usunięciu prostaty, operacje na szyi pęcherza moczowego
 • Zakaźne zmiany układu moczowo-płciowego: zapalenie cewki moczowej, pęcherza, prostaty
 • Patologia tarczycy: hipogonadyzm, niedoczynność tarczycy.

Alkohol i palenie działają również hamująco na ośrodki nerwowe obwodowe i ośrodkowe, które regulują proces wytrysku. Opóźniony orgazm często dotyka starszych mężczyzn. Powodem jest związany z wiekiem spadek poziomu testosteronu, naturalne starzenie się układu nerwowo-mięśniowego. Wtórny, opóźniony wytrysk rozwija się na tle następujących czynników:

 • Niewłaściwa stymulacja seksualna
 • Szok emocjonalny, uraza (zniewaga, zdrada partnera)
 • Zaburzenia fobiczne (strach przed infekcją, niepewność).

Niektórzy mężczyźni doświadczają długotrwałego poczucia winy po pojedynczej zdradzie. Nie mogą całkowicie zrelaksować się podczas seksu ze stałym partnerem, w efekcie z powodu podświadomego napięcia wytrysk nie występuje przez długi czas.

Objawy

Głównym objawem opóźnionego wytrysku jest wyczerpująco długi seks, który bez uwzględnienia czasu gry wstępnej trwa od 25 minut. Nie ma problemów z erekcją. Powstaje i pozostaje odpowiednio stymulowany, ale mężczyzna nie może długo skończyć, bez względu na to, jakie wysiłki podejmuje jego partnerka. Jeśli problem powstał w wyniku choroby zakaźnej układu moczowo-płciowego, wówczas charakterystyczne są dodatkowe objawy w postaci pieczenia w cewce moczowej, bólu w dolnej części brzucha, pachwiny i dolnej części pleców, częstego oddawania moczu.

Diagnostyka i leczenie opóźnionego wytrysku

Jeśli mężczyźnie przeszkadza czas trwania stosunku płciowego należy skontaktować się z urologiem, który zleci odpowiednie badania. W zależności od podłoża zalecone zostaną odpowiednie leki, również przeznaczone dla mężczyzn w celu zwiększenia potencji.

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *