Ejakulacja, czyli wytrysk nasienia, następuje u mężczyzn na skutek odpowiedniej stymulacji seksualnej. W niniejszym artykule wyjaśniamy specyfikę zjawiska ejakulacji oraz jakie wyróżnia się zaburzenia w tym zakresie. 

Ejakulacja, czyli wytrysk nasienia z prącia

Ejakulacja to wytrysk nasienia prącia, który ma miejsce pod wpływem odpowiedniej stymulacji seksualnej. Taką stymulacją może być uprawianie seksu, masturbacja lub polucja. Z członka wydobywa się płyn zawierający nasienie, czyli ejakulat. Nastąpienie wytrysku jest możliwe dzięki rytmicznym skurczom, do których dochodzi w ciałach jamistych prącia. W ten sposób sperma wydala jest z prącia. Ejakulacji zazwyczaj towarzyszy też orgazm, czyli uczucie błogości. Jednocześnie zachodzi także kilka reakcji, a mianowicie skurcze w okolicach cewki moczowej, zwieracza odbytu, nasieniowodów i jąder. Rośnie także częstotliwość oddechów oraz akcja serca. Każdy z tych elementów ma ogromny wpływ na wyrzut nasienia z cewki moczowej. Objętość ejakulatu wynosi średnio około 5 mililitrów. Liczba ta maleje wraz z wiekiem. 

Kiedy następuje ejakulacja?

Aby doszło do ejakulacji, w organizmie mężczyzny musi zajść wiele bardzo skomplikowanych procesów. Podstawowy warunek to odpowiedni bodziec, dzięki któremu mężczyzna uzyska stan podniecenia seksualnego. Można go uzyskać np. dzięki obecności partnerki. Wtedy wzwód pojawia się bez problemu. Po pojawieniu się wzwodu oraz rozpoczęciu penetracji pochwy podniecenie cały czas wzrasta. To z kolei powoduje, że następują wyżej opisane skurcze. Po określonym czasie dochodzi do wyrzutu nasienia.

Preejakulat, czyli zapłodnienie bez wytrysku

Warto wiedzieć, że zanim nastąpi wyrzut właściwego ejakulatu, u większości mężczyzn z członka wydobywa się inny płyn, czyli preejakulat. Pełni on rolę naturalnego lubrykantu. Zazwyczaj preejakulat pojawia się wtedy, gdy stymulacja członka trwa stosunkowo długo. Jednocześnie preejakulat może zawierać spore ilości plemników. A to oznacza, iż stosunek przerywany polegający na wyjęciu członka z pochwy chwilę przed właściwą ejakulacją jest metodą wysoce nieskuteczną. Zamiast stosunku przerywanego specjaliści polecają stosowanie o wiele skuteczniejszych metod antykoncepcji, takich jak prezerwatywy czy antykoncepcja hormonalna. Dzięki nim ryzyko zajścia w ciążę jest praktycznie zerowe.

Przedwczesny wytrysk – skąd się bierze?

Są mężczyźni, którzy borykają się z różnymi zaburzeniami wytrysku. Mowa tutaj na przykład o zjawisku, jakim jest przedwczesny wytrysk. Polega to na tym, że mężczyzna w trakcie stymulacji seksualnej nie wyczuwa zbliżającej się ejakulacji, która następuje wyjątkowo szybko. Z przedwczesną ejakulacją mamy do czynienia, jeżeli nastąpi ona przed upływem dwóch minut od rozpoczęcia stymulacji seksualnej. Przedwczesny wytrysk zazwyczaj dotyka młodych mężczyzn, którzy nie posiadają jeszcze w sferze seksualnej odpowiedniego doświadczenia. Ta dysfunkcja znika raczej samoistnie, jednak czasami konieczne jest wprowadzenie odpowiedniego leczenia pod okiem seksuologa. Z przedwczesnym wytryskiem zmagają się również mężczyźni, którzy zachowywali przez bardzo długi czas wstrzemięźliwość seksualną. W takim wypadku dolegliwość również nie powinna wzbudzać niepokoju, ponieważ także zniknie wraz z upływem czasu. Problem pojawia się dopiero wtedy, gdy przedwczesny wytrysk następuje z powodu chorób takich jak cukrzyca, stany lękowe czy depresja. W takim przypadku konieczne jest udanie się do lekarza specjalisty, który zdiagnozuje problem oraz wskaże najlepsze metody leczenia.

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *